Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii? Jakie są formalności?

Śmierć bliskiej osoby zawsze niesie ze sobą smutek, żal ale i również określone koszty i formalności. Istnieje kilka formalnych kroków, jakie muszą podjąć rodziny zmarłej osoby. Warto zaznaczyć, że w wypadku pochówku na terenie Wielkiej Brytanii koszty z tym związane są dosyć wysokie, choć nie zawsze i zależą od formy.

Główną przyczyną zgonów na świecie są choroby układu krążenia, nowotwory i choroby układu oddechowego. Między 55. a 59. rokiem życia więcej Polaków umiera na nowotwory złośliwe (27,4 proc.). Rak częściej zabija też seniorów w wieku 60 – 64 (32 proc.) Jeśli chodzi o typy nowotworów, które są dla Polek najbardziej śmiertelne, są to: rak płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego. Dużym problemem są też złe rokowania w przypadku wykrycia nowotworu żołądka oraz raka szyjki macicy.

Dalsza część tekstu
pod materiałem naszej reklamy:

Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii?

Według raportu, koszt standardowego pochówku wzrósł o 4,7% w ciągu roku, do poziomu 4 141 GBP. W 2004 roku koszt zwykłego pogrzebu wynosił 1 835 GBP, co oznacza wzrost o 126% w ciągu 20 lat.

Najnowsze statystyki, udostępnione przez ekspertów z branży usług pogrzebowych, wykazały, że średni całkowity „koszt związany ze zgonem”, który obejmuje „opłaty za pochówek lub kremację, usługę firm pogrzebowych, trumnę średniej klasy, autokarawan pogrzebowy, lekarza i osobę obsługującą ceremonię pogrzebową oraz dodatkowe opłaty związane z administrowaniem spadkiem”, wynosi, bagatela, około 9 658 GBP za całość.

W UK średni koszt pogrzebu z kremacją wynosi 3 673 GBP. Istnieje również opcja kremacji bezpośredniej, która polega na kremacji bez ceremonii pogrzebowej. Wówczas cena takiej usługi jest najtańsza i wynosi około 1 511 GBP.

Biorąc pod uwagę koszty jakie należy ponieść w wyniku śmierci najbliższej osoby, warto zadbać o ubezpieczenie w razie śmierci.

Jakie są formalności

Istnieje kilka formalnych kroków, jakie muszą podjąć rodziny zmarłej osoby. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest odebranie aktu zgonu, taki dokument wydaje lekarz. Jeżeli śmierć nastąpiła z nieznanych przyczyn, rodzina zmarłego zostanie poproszona o wyrażenie zgody na sekcję zwłok.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie zgonu. Takiej rejestracji dokonuje się u urzędnika stanu zdrowia. Dokonując rejestracji będziemy potrzebowali następujących dokumentów:

– akt urodzenia denata
– akt ślubu denata
– karta medyczna NHS zmarłego
– książeczka emerytalna lub polisa na życie

W przypadku, gdy zmarły nie posiadał krewnych, rejestracji aktu zgonu może dokonać osoba postronna organizująca pogrzeb. Oprócz Urzędu Stanu Cywilnego, o fakcie śmierci danej osoby należy poinformować następujące instytucje:

– building society
– bank
– DVLC
– firmę ubezpieczeniową
– adwokata
– biuro opieki społecznej
– urząd skarbowy
– City Council – urząd miasta
– wydział mieszkaniowy

O śmierci denata należy również poinformować jego pracodawcę oraz związki zawodowe. Należy również dopilnować zwrotu następujących dokumentów:

– książeczka emerytalna i zasiłkowa
– paszport
– prawo jazdy
– karta ubezpieczeniowa
– karta biblioteczna
– karty związane z wykonywanym zawodem

Po spełnieniu formalnych wymogów możemy przystąpić do organizacji pogrzebu. Jeszcze przed otrzymaniem aktu zgonu możemy zgłosić się do zakładu pogrzebowego (wcześniej musimy dokonać rejestracji). Zakład pogrzebowy, jeśli tylko sobie tego życzymy pomoże nam w dokonaniu wszelkich obowiązków związanych z pochówkiem denata. Wiele oczywiście będzie zależało od tego jak duże koszty jesteśmy w stanie ponieść.

__________

Źródło: „Media”. Fot: Pexels


Najnowsze wpisy

Get involved!

Dołącz do Naszej społeczności!

Comments

No comments yet