Polacy na tropie przyczyn long COVID

Naukowcy zebrali grupę 200 osób, która przeszła pierwszą w życiu infekcję SARS-CoV-2 i nie była zaszczepiona. Osoby zgłaszające uporczywe objawy przez okres minimum trzech miesięcy po infekcji (a nie występujące u nich przed infekcją) poddali się bardzo szerokim badaniom biochemicznym i klinicznym.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wyodrębnili trzy fenotypy long COVIDoddechowy, kardiologiczny i psychiatryczny. Jak podkreśla rozmówca PAP, wszyscy uczestnicy badania zgłaszali objawy, które – jak się później okazało – korelowały z wynikami ich testów laboratoryjnych i klinicznych. „Nie można więc tym osobom zarzucać, że wymyśliły sobie long COVID. A niekiedy zdarza się, że słyszą takie insynuacje od bliskich, pracodawców, a nawet wybranych lekarzy” – zaznacza.

Dalsza część tekstu
pod materiałem naszej reklamy:

Brak przeciwciał przeciw białku nukleokapsydu wirusa SARS-CoV-2 dwukrotnie zwiększał ryzyko wystąpienia tzw. long COVID – ustalił międzyuczelniany zespół polskich naukowców. Odkrycie to, choć wymaga dalszego sprawdzenia, może potencjalnie otworzyć nowe ścieżki profilaktyki i leczenia tego zaburzenia.

Według definicji WHO, long COVID diagnozuje się, gdy spełnione są następujące warunki: trzy miesiące po infekcji wirusem SARS-CoV-2 nadal występuje u pacjenta przynajmniej jedna dolegliwość; dolegliwość ta utrzymuje się od co najmniej dwóch miesięcy; niemożliwe jest jej wyjaśnienie w inny sposób niż przebytą infekcją.

„Wiemy, że zjawisko to może dotykać więcej niż 10 proc. zakażonych SARS-CoV-2. Mowa więc o ogromnej rzeszy ludzi i kosztach, biorąc pod uwagę skalę rozprzestrzenienia się tego wirusa w ludzkiej populacji. A niestety wciąż nie mamy ustalonych procedur terapeutycznych” – mówi w rozmowie z Nauką w Polsce dr hab. Piotr Rzymski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jeden z autorów badania, którego wyniki przedstawiono przed kilkoma dniami na ESCMID Global w Barcelonie (Hiszpania) – największym i najbardziej prestiżowym kongresie poświęconym mikrobiologii i chorobom zakaźnym.

Wraz ze współpracownikami z kilku innych polskich uniwersytetów (Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) prof. Rzymski przeprowadził badanie, którego celem było ustalenie możliwych przyczyn rozwoju długiego Covidu. Specjaliści chcieli lepiej zrozumieć związek między adaptacyjną odpowiedzią immunologiczną na infekcję SARS-CoV-2 a długo utrzymującymi się objawami zakażenia.

„Long COVID to intrygujące, ale nie łatwe do zbadania zjawisko – opowiada prof. Rzymski. – Jego etiologia i profil towarzyszących objawów są złożone. To tak naprawdę konstelacja różnych przypadłości o zbieżnej przyczynie, jaką jest przejście infekcji SARS-CoV-2”.

Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że do long COVID może prowadzić rozregulowanie odpowiedzi układu odpornościowego, przewlekły stan zapalny, procesy autoimmunizacyjne, reaktywacja uśpionych wirusów, zaburzenia krzepnięcia czy nieprawidłowa produkcja wybranych neuroprzekaźników. Niektóre doniesienia naukowe sugerują, że u części pacjentów może on być rezultatem wydłużonego utrzymywania się wirusa lub jego białek w wybranych lokalizacjach organizmu. „Takiemu zjawisku mogłaby sprzyjać zaburzona produkcja przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak kształtuje się ona w naszej grupie pacjentów” – opowiada prof. Rzymski.

Jak dodaje, z badaniem long COVID wiąże się jeszcze jeden problem – większość naukowców analizuje go, opierając się wyłącznie o objawy zgłaszane przez pacjentów, co zwiększa ryzyko przeszacowania zjawiska. „Dlatego w naszym badaniu dokonaliśmy obiektywizacji, wykorzystując uznane parametry laboratoryjne i biochemiczne” – mówi badacz.

Naukowcy zebrali więc grupę 200 osób, która przeszła pierwszą w życiu infekcję SARS-CoV-2 i nie była zaszczepiona. Osoby zgłaszające uporczywe objawy przez okres minimum trzech miesięcy po infekcji (a nie występujące u nich przed infekcją) poddali się bardzo szerokim badaniom biochemicznym i klinicznym.

„Long COVID to intrygujące, ale nie łatwe do zbadania zjawisko – opowiada prof. Rzymski. – Jego etiologia i profil towarzyszących objawów są złożone. To tak naprawdę konstelacja różnych przypadłości o zbieżnej przyczynie, jaką jest przejście infekcji SARS-CoV-2”.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wyodrębnili trzy fenotypy long COVIDoddechowy, kardiologiczny i psychiatryczny. Jak podkreśla rozmówca PAP, wszyscy uczestnicy badania zgłaszali objawy, które – jak się później okazało – korelowały z wynikami ich testów laboratoryjnych i klinicznych. „Nie można więc tym osobom zarzucać, że wymyśliły sobie long COVID. A niekiedy zdarza się, że słyszą takie insynuacje od bliskich, pracodawców, a nawet wybranych lekarzy” – zaznacza.

U pacjentów zbadano również profil przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Okazało się, że uczestnicy z long COVID charakteryzowali się istotnie rzadszym występowaniem przeciwciał IgG przeciw nukleokapsydowi. Ich brak zwiększał w sposób niezależny dwukrotnie ryzyko rozwoju long COVID.

„To ważna obserwacja, bo jedna z hipotez etiologicznych long COVID zakłada wydłużoną obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2 w organizmie – mówi prof. Rzymski. – Tymczasem brak takich przeciwciał zwiększa szansę na wydłużenie tej obecności”.

Jak wyjaśnia specjalista, nukleokapsyd to wirusowe białko, które może zaburzać różne szlaki w komórkach, sprzyjać stanom zapalnym i upośledzać działanie interferonów – cząsteczek odgrywających istotną rolę antywirusową. Brak produkcji przeciwciał przeciw niemu może więc potencjalnie prowadzić do wydłużonej szkodliwości tego białka i w efekcie sprzyjać rozwojowi long COVID.

„To wymaga oczywiście dalszego sprawdzenia, ale potencjalnie otwiera ścieżki terapeutyczne bądź profilaktyczne. Proszę zauważyć, że dopuszczone w Europie szczepionki wykorzystują białko kolca wirusa jako antygen. Z badań wynika, że ich stosowanie zmniejsza ryzyko long COVID, choć efekt ten nie jest bardzo spektakularny. A gdyby pomyśleć o preparatach, które poza pobudzaniem produkcji przeciwciał przeciw białku kolca spowodują wyprodukowanie też i tych przeciw nukleokapsydowi? Jest kilka takich obiecujących projektów. Ciekawie byłoby sprawdzić, czy poprzez szerszy profil immunizacji mogłyby też zapewniać lepszą ochronę przed long COVID” – podsumowuje Rzymski. (PAP)

________

Źródło: Nauka w Polsce
Katarzyna Czechowicz.
Fot: Internet


Zrób najważniejszy
Quiz w Twoim życiu!
Na poważnie i wesoło!

Results

Świetny wynik! Jeśli mimo wszystko chciałbyś z Nami porozmawiać, formularz kontaktowy jest poniżej. Daj Nam znać!

Mogło być trochę lepiej. Jeśli chciałbyś z Nami porozmawiać, formularz kontaktowy jest poniżej. Daj Nam znać!

#1. Co się stanie jeśli Ciebie nagle zabraknie? Jaka jest najkorzystniejsza dla Ciebie polisa na życie? Czy masz obecnie polisę lub chciałbyś mieć?

Na tym świecie pewne są tylko podatki i śmierć. Czy chciałbyś żyć dłużej niż 67 lat?

#2. Wiele osób ma polisy bez extra dodatków. Czy dla Ciebie korzystniejsza jest polisa z dodatkami czy bez dodatków?

To nie jest najlepsza odpowiedź. Kiedy Ciebie zabraknie, najbardziej ucierpią najbliższe osoby. Z kolei polisa z dodatkami daje Tobie więcej korzyści.

#3. Czy Twoja polisa „fruwa” czy jest zabezpieczona? Czy Twoja polisa jest zabezpieczona Trust czy masz Testament?

Wiele osób ubezpieczonych w razie śmierci, nie ma polisy zabezpieczonej dokumentem Trust. Bez dokumentu Trust wypłata ubezpieczenia dla osób najbliższych, będzie administracyjnie bolesna i czasochłonna. Co zrobić aby procedura wypłaty przebiegła prawidłowo? Chciałbyś posiadać Testament, który chroni m.in. dzieci, w razie śmierci rodziców?

#4. Rak, Wylew, Zawał. Jeśli masz polisę, ile posiadasz chorób krytycznych? A ile chciałbyś mieć chorób krytycznych na swojej Polisie i dziecka:

Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych takich jak: Wylew, Zawał, Rak, etc. najczęściej zawierają od 60 do około 100 przypadków chorobowych. Chronią dzieci, rodziców lub osoby indywidualne. Kiedy się rozchorujemy? Jaka będzie to choroba? Nie wiadomo. A może chciałbyś polisę, która zawiera aż 180 przypadków?!

#5. Wygaśnie czy nie wygaśnie? Ile razy chciałbyś aby Twoja polisa lub dziecka wypłaciła zanim się skończy?

Wiele polis w razie wystąpienia choroby krytycznej wypłaci sumę ubezpieczenia i zwyczajnie wygaśnie. Ponowne ubezpieczenie, nie będzie niemożliwe przez długie lata. Aby uniknąć takiego ryzyka wystarczy posiadać polisę, która wypłaci sumę ubezpieczenia wielokrotnie i, co najważniejsze – nie wygaśnie. Jeśli chciałbyś poznać to rozwiązanie daj znać, a już nigdy nie będziesz się martwił, że Twoja polisa wygaśnie.

#6. Czy posiadasz polisę w razie utraty dochodu? Ile stracisz pieniędzy, gdy przez długie miesiące nie będziesz mógł pracować?

Czy Twój pracodawca płaci w czasie choroby? W jaki sposób poradzisz sobie z rachunkami? Ile stracisz pieniędzy, gdy przez długie miesiące nie będziesz mógł pracować? Jak bardzo ucierpi na tym Twój lub rodzinny budżet? Ubezpieczenie w razie utraty dochodu to prawie konieczność aby nie popaść w kłopoty finansowe. Jeśli chciałbyś ubezpieczyć się, nie zwlekaj, nie trać czasu i oszczędności swojego życia. Zadbaj o siebie i, swoje bezpieczeństwo? Jak myślisz, warto?

#7. Wypadki się zdarzają. Czy masz polisę wypadkową dla siebie i dziecka?

Wypadki się zdarzają: złamana ręka, noga, zerwane ścięgno czy pobyt w szpitalu. A co jeśli w wyniku wypadku będziesz niepełnosprawny albo w wyniku wypadku zginiesz? Wiele osób posiada polisę wypadkową ale spora część osób nie ma świadomości, że można korzystnie zaktualizować taką polisę. Najnowsza polisa wygasa dopiero w 75 roku życia, a korzyści z niej wynikające przewyższają wszystko co było do tej pory możliwe np.: większe benefity i wypłata za pobyt w szpitalu w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Polisa Wypadkowa, tak na wszelki wypadek, może okazać się jedyną opcją dla Ciebie, bo nie wymaga ankiety medycznej. A czy chciałbyś aby dziecko również było ubezpieczone w razie wypadków?

#8. Czy wiesz, że nawet jeśli jesteś bardzo chory / lub byłeś chory, to wciąż możesz się ubezpieczyć bez ankiety medycznej? Nie ma żadnych przeszkód!

Wiele osób, które obecnie lub w przeszłości miały ogromne problemy ze zdrowiem, myśli że nie może zabezpieczyć się w razie śmierci, pozostawiając najbliższych ze wspomnieniami i „kłopotem”. Ale to nie prawda. Ubezpieczyć się może każdy, jeśli ma odpowiedniego doradcę z możliwościami dostępu do wszystkich instrumentów finansowych w Wielkiej Brytanii. Jeśli Twoja Mama, Tata lub Ty, chciałbyś posiadać takie ubezpieczenie do końca życia, nie ma problemu.

#9. Uwaga! Jedno z ważniejszych pytań: Dlaczego płacisz za swoje ubezpieczenie tyle pieniędzy? A co jeśli zaproponowałbym Tobie niższy koszt ubezpieczenia?

Jeśli chcesz płacić mniej za swoje polisy to wystarczy się z nami skontaktować poprzez formularz poniżej. Za profesjonalną poradę nie zapłacisz ani pensa, bo rozmowa z Nami jest darmowa, a korzyści dla Ciebie bezcenne. Daj nam znać wypełniając poniżej formularz. Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24h!

ZOBACZ WYNIK

Jesteś zainteresowany
rozmową o ubezpieczeniu?
Wyślij do Nas Wiadomość

    badanie krwi bagaż brexit ceny chemioterapia council covid covid-19 czerniak deportacja Depresja dieta dom Dziecko e-papierosy emigracja gaz HIV krew kurczak macica migrena mięsaki mRNA młodzież nowotwór nowy lek ogrzewanie osobowość osocze otyłość pasażer pogrzeb policja polityka praca prostata przestępstwo płuca Quiz rachunki rak rodzice ryanair samolot supermarket szczepienia szczepionka tax Tusk UE warzywa wirus wizz air wojsko wstrząs wątroba śmierc żołnierz żywność

    Najnowsze wpisy

    Get involved!

    Dołącz do Naszej społeczności!

    Comments

    No comments yet